l detectingpeople.dk › Detektor
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 2 Gæster

Detektor

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 DetektorMønterMønter Udenlandske › Tyske 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 618/709 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede




1 Schilling 1775
Så dukkede nr. 3 op fra samme område på mark....nu er der så 1767,1774 og 1775, må næsten være en tabt pung.
 
 
Billede information
Tilføjet af:Henrik Brinch
Landsdel:Anden
Fundet med:Andet
Album navn:Tyske
Foreslå et andet album. Klik her.
Vist:175 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=961.html
 Jesper Hansen [04. Maj 2008 kl. 15:08]
  Ja eller handel - isåfald er der også mange knapper i området. Lækker mønt Smil
 Henrik Brinch Christiansen [04. Maj 2008 kl. 15:24]
  Ja Jesper det er nok handel, har loadet GPS positionerne ind. De danner en trekant med afstande 21, 47 og 61 mtr, lidt for spredt til en tabt pung. Mht. knapper så har jeg ladet mig fortælle at "i gamle dage" der var der jo ikke renovation som vi kender det idag, så man smed alt på møddingen, herunder også aflagt tøj og altså derfor også tøjets knapper, det skulle forklare de mange knapper vi går og hitter.
 Steen Arne Ahlgren [04. Maj 2008 kl. 15:59]
  God mønt.Vi herovre på Vestsjælland finder ikke så mange tyske mønter.tillykke med fundet Foto
 Steen Agersø [04. Maj 2008 kl. 18:23]
  Jeg har også fundet overraskende mange af disse mønter.
Det tyder på, at denne lille 1 Schilling Courant Mecklenburg Schwerin, på linje med andre 1 Schilling-sølvmønter fra det nordtyske område, bl.a. Schlesw. Holst. og Hamborg, har været gangbar mønt i (syd-) DK. Mønten har en overraskende lighed med de samtidige danske 2 skillingsmønter i sølv, både hvad angår størrelse, vægt og lødighed, og det passer jo også meget fint med, at 1 Skilling Lybsk blev sat lig med 2 skilling danske.

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien

Den 26. marts, 1523
Frederik 1. bliver konge.