
Detecting People

Bruger Info
|
Detektor
Hoved til dragtnål - sølv. Længden er 3,5 cm og den er gennembrudt, og hul. Der er hul i gennem også på langs.
Inde i midten ligger en rest af jern og rasler rundt. |
|
hoved til dragtnål!

Halløj Jens, det gik stærkt, og så med udråbstegn bag ved !!
Du er altså helt sikker !
Har du måske et link til et billede af en lignende ? 
Jeg tror Jens har helt rätt. Ornamentiken liknar gribdyr vilket passer godt med vikingtid. Disse er dog ualmindelige i sölv så det er nok et topfund 
Jeg fandt en i sølv på Kalmergården ved Tissø , for omkring 10 år siden , da var nålen næsten intakt , men gjort døv , jeg syntes at kunne erindre at de stammer fra Gotland ? 
Hvis det er muligt vore det intressant at se underlaget til det - der er nämligen ingen exakt parallell til denne i standardverket "Die Wikingerzeit Gotlands". Det der gör denne hoved specielt er at det er lavet separat i sölv för at (formentilgt) appliceres på en jernnål. Oftast var de lavede i bronse eller i jern i et stykke.
Mange tak til alle.
Jeg ville være glad for et eventuelt link til en lignende ?
Hej Tobias
Hvad mener du med at "se underlaget" ?
@Agersoe: Det var et spörsmå til Flemse, hvis han har nogen dokumentation til den Gotländska kopplingen.
jeg har fundet en lignende i bronce den er her på fibula et eller andet sted 
 fine sager
@OK Tobias, det var lige mig, der var fattesvag !
@Mon du kan finde den til os, Jens ???
Nej Tobias , jeg har desværre ingen kobling , men såvidt jeg erindrer , var det Natmus referencen kom fra .. Nu er det jo også over10 år siden , så det står ikke så stærkt på " memorycardet " 
|
|

Album links
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Klæde og produktplomber Vægtlodder, spillebrikker År 800-1240 Remender, beslag Andre fibler Fingerbøl, nåle Hestesko, stigbøjler, sporer, seletøjsbeslag/ pynt Knogler og lign. Medaljer og Emblemer Seglstamper, signetringe Bjælder, klokker Tenvægte/ mankeperler Kniv, knivdele, dupsko, økser Andre spænder Ringe År 1376 Oluf II-1559 Chr III Nøgler, låse, låsebeslag Div. remedier Smykkegenstande Perler År 1559 Fr II-1699 Chr V Keramik År 1699 Fr IV-1766 Fr V Skivefibler År 1766 Chr VII-1872 Chr IX År 1873 Chr IX - Fugle, fisk, dyrefibler

Leksikon
 | Metaldetektor |

Dagen i dag i historien
 Den 13. marts, 1683 Det blev forbudt for danske præster at tage penge for bryllup og dåb.
|