
Detecting People

Bruger Info
|
Detektor › Vikingetid › Flest vist
Ny sølvskat fra Ærø -
I gennem længere tid har jeg undersøgt et område på ca. 1,5 km fra handelspladsen ved Havsmarken.
Her er spredt fundet forskellige fund fra vikingetid. (Området dominieres ellers af jernalder).
På et område afgrænset af veje på to sider og en gård på den tredje har jeg fundet disse 16 sølvfund ved intensiv millimeter-søgning gennem længere tid.
Alle fund, med undtagelse af et enkelt, er gjort indenfor et område på ca. 120 x 20 m og der er ingen andre vikingetidsfund på arealet. Det passer fint med pløjeretning på stykket 120 m.
Det ene stykke, som er fundet ca. 100 m i modsat retning passer også med, at man har harvet den vej mod afgrænsningen til gården.
Dette fortæller, at der her må være tale om en tabt pung / nedlagt ofring.
Fundet består af 9 dirhems og 7 stykker brudsølv.
- |
|
Fedt! Tillykke med endnu en.
Magnifikt Steen  Stort tillykke  Dirhemerna ser ut att vara välbehållna och kan nog ge exakta dateringar 
Bjørn
|
| [01. Juli 2014 kl. 16:51]
|
Super tillykke 
Tillykke Steen 
FEDEST.....
Tillykke Steen! 
Tillykke med det fundet ... Det har helt sikkert været et stort arbejde
Tillykke med nok en skat 
Gratulerer med fett funn Steen! 
Det er dog utroligt alt det du finder på Ærø ... man skulle tro det engang var rigets centrum. Tillykke Steen.
 Godt stykke arbejde Steen. Tillykke med de flotte sølvting 
Kæmpe Tillykke hr Agersø 
Ole H
|
| [01. Juli 2014 kl. 22:01]
|
Stort tillykke Steen!
det nye bornholm  stort tillykke og flot arbejde 
Tillykke Steen...husk nu at holde lidt sommerferie, så du kan være frisk til den nye reform......sagde en "afspadserer", der er skemafri indtil 1. dec. 
@Peder - nu ikke så kålhøgen - pensionister får så travlt, når de forlader arbejdsmarkedet, at de knapt får tid til at dyrke deres hobby 
Tillykke med endnu en skat. 
Tillykke! Dejligt fund - og fremragende at kunne sætte det i en kontekst. Både mht måske markedspladsen og pløjningen.
Det bringer mig til at tænke på en artikel/afhandling/rapport jeg har forsøgt at genfinde i et stykke tid. Den hedder noget med "2000 års pløjning har ...." og handler netop om hvor meget tingene flytter sig, ved at marken bliver pløjet. Er der nogen der tilfældigvis har et link til den?
Spændende beretning, jeg tør vædde på at du finder mindst 16 stykker sølv mere, inden du er helt færdig med det område, om føje år 
tillykke Sten,Flot fund
Jeg takker mange gange for alle kommentarerne.
Jeg vender naturligvis tilbage til stedet, og ja der ligger sikkert lidt mere.
Når det er sagt, så er det tyndet gevaldigt ud på det sidste.
Spændende, for man ved jo aldrig om der er mere. 
Tilykke med spennende fund Steen 
|
|

Album links
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Vægtlodder, spillebrikker År 800-1240 Remender, beslag Andre fibler Fingerbøl, nåle Hestesko, stigbøjler, sporer, seletøjsbeslag/ pynt Klæde og produktplomber Knogler og lign. Medaljer og Emblemer Seglstamper, signetringe Bjælder, klokker Tenvægte/ mankeperler Kniv, knivdele, dupsko, økser Andre spænder Ringe År 1376 Oluf II-1559 Chr III Nøgler, låse, låsebeslag Div. remedier Smykkegenstande Perler År 1559 Fr II-1699 Chr V Keramik År 1699 Fr IV-1766 Fr V Skivefibler År 1766 Chr VII-1872 Chr IX År 1873 Chr IX - Fugle, fisk, dyrefibler

Leksikon
 | Metaldetektor |

Dagen i dag i historien
|