l detectingpeople.dk › Detektor › Til identificering (Manglende ID)
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 1 Gæster

Detektor › Til identificering (Manglende ID)

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 Detektor › Til identificering (Manglende ID) 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 642/7338 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede




Bronzecelt?
Jeg synes det ligner et stykke bronzecelt. Er det så danefæ?
 
 
Billede information
Tilføjet af:JonasJuhl
Mål:14mm X 37mm
Landsdel:Sydjylland
Fundet med:
Minelab X-Terra 705

Album navn:Til identificering (Manglende ID)
Foreslå et andet album. Klik her.
Vist:136 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=68690.html
 Per Meinertsen [17. Marts 2017 kl. 11:29]
  Hvis det er noget af en Celt skal det vurderes om det er danefæ. Men jeg synes nu det i mistænkelig grad ligner rust, og så er det jo ikke bronze. Men prøv med en magnet om det er jern.
Og så vil jeg lige tilføje, at du altså har taget skarpere billeder end dette Blink
 Mikael Benjamin Andersen [17. Marts 2017 kl. 11:34]
  Hvis det er bronze og oldtid så ja.
 JonasJ [17. Marts 2017 kl. 12:05]
  Køleskabsmagneten bider ikke på så den er ikke magnetisk. Den har også meget grøn farve, så jeg tror det er bronze. Jeg har taget et nyt skarpere billede mere bagfra så man kan se at den har været hul. nejsumjuhl.dk/files/Celt2.JPG Per: Nogle gange synes jeg det er svært at tage skarpe billeder med mobiltelefon uden kunstig belysning. Har godt læst din foto-guide ;)
 Per Meinertsen [17. Marts 2017 kl. 12:34]
  Hej Jonas. Det nye billede er skarpere og beskriver emnet langt bedre.
Med sådan en genstand vil det være rigtig godt med billeder fra flere sider, sat sammen i en collage.
Men en celt synes jeg nu ikke det ligner – prøv at se den jeg har fundet: www.detectingpeople.dk...os=11.html

Dit første billede er i væsentlig grad uskarpt, fordi mobilen har bevæget sig under optagelsen, hvilket er meget tydeligt – man kan se at alle konturer er trukket ud i samme retning. Støt mobilen til noget fast, for at være på den sikre side for at undgå rystede billeder.

Det glæder mig du har læst mit skriveri.
 JonasJ [17. Marts 2017 kl. 13:45]
  Hej Per.. Tak for dit fotoråd. På det nye billede brugte jeg en ekstra lyskilde fra en anden telefon.

Men, Per, Jeg synes at det fragment jeg har fundet til forveksling ligner æggen på din celt. Og hvis jeg går ind under "Bronzealder -> Celt" her på siden, så er der mange celt-ægge-fragmenter der er magen til mit fund. Jeg vil gerne acceptere at det ikke er en celt, men jeg blev bare ikke overbevist ved at sammenligne med din flotte hele celt Zoom
 Per Meinertsen [17. Marts 2017 kl. 15:54]
  Ja det hjælper med mere lys. Jeg kan på billeddataene se, at på dit 1. billede er eksponeringstiden på 1/24 sek. og på det andet med dobbelt så meget lys, er eksponeringstiden dobbelt så hurtig, nemlig på 1/60 sek., hvilket mindsker risikoen for bevægelses uskarphed. Men igen – ved indendørsoptagelser og kunstig belysning, vil jeg som minimum støtte smartphonen mod et fast underlag, som fx et par bøger lagt ovenpå hinanden til højden passer.
Og mht. om det er en celt, så kan jeg godt nu se, at det kunne være æggen til en sådan.

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien

Den 13. marts, 1683
Det blev forbudt for danske præster at tage penge for bryllup og dåb.