#16: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Man Aug 17, 2009 5:01 pm ---- Okay, ja det vil jeg gøre. Har desværre ikke så mange gamle mønter, men har må se på det. Havde jeg ikke lige overvejet at jeg kan finde kabler osv med sådan en. Det er i øvrigt med et højfrekvens hoved, det blev jeg anbelafet til allround søgning osv. Nu håber jeg ikke jeg kun finder skruer, møtrikker, kaplser osv. Har sådanne effekter et generelt id? uanset om det er skov, eller på strande..??
Har masser af tålmodighed, er lysfisker ;)
Nu håber jeg kan finde ud af den :)
#17: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Henrik Brinch Christiansen [Henrik Brinch], Gram, SønderjyllandSkrevet: Man Aug 17, 2009 5:12 pm ---- De skruer og møtrikker der ligger spredt på markerne er af jern og vil give dig et negativ ID, altså -2, -4, -6 (kan ikke lige huske 305'eren præcist) så dem skal du ikke være bange for...og skulle du grave en møtrik eller 2 så smider du dem bare til genbrug (Hullet i møtriken gør at den kan lyde som et godt signal)
#18: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Jesper Hansen [Jesper], HovedgårdSkrevet: Man Aug 17, 2009 5:47 pm ---- Tak Morten.
Stranden er et godt sted at øve sig da det er let at grave, og man derfor hurtigt kan gøre sig mange erfaringer med et signal > fund
På stranden vil de fleste som minimum frasortere de to nederste segmenter dvs. -4 og 4 da de signaler stort set uden undtagelse er spild af tid (på stranden). I de øvrige segmenter kan der ligge gode ting - segment 16 er ligesom et skrabelod. For det meste er det ikke noget særligt (dåseaftræk), engang imellem en 2 krone og en sjælden gang noget godt.
20,24,32 giver gode mønter - 28 bliver du nød til at tjekke på mistanken, men det er sjældent noget interessant.
36 så har du for det meste fat i en "rød djævel"
#19: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Man Aug 17, 2009 5:47 pm ---- Har du en liste over hvad man kan forvente at finde under de forskellige ID numre.
F.eks. Siger Jesper på hans video 32, det er en sikker 20,- krone, Men det kan også være en Kapsel fra en gammel cocio., han kan umiddelbart også sige at det må være en 5,- eller dette er en sikker 10,- krone. Findes der ikke en decideret liste over hvad man kan forvente at finde under de forskellige ID.
DVS, uanset ID numret, så skal man grave, selvom det indiker en møtrik, altså jern? Og så ihvertfald bare, for at smide det til genbrug.
Hold op hvor jeg glæder mig til i morgen. Forresten, er den nemt at indsille fra sted til sted man er.
Morten
#20: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Henrik Brinch Christiansen [Henrik Brinch], Gram, SønderjyllandSkrevet: Man Aug 17, 2009 10:35 pm ---- 305 udmærker sig bl.a. ved at du ikke skal stille den ind (Ground balance).
Så det er bare at tænde maskinen, og man er igang...der er kun sensitiviten evt., start ikke med alt for høj sensitivitet, så får du alt for vild en maskine.
Der findes ikke en liste over ID, men du kan selv lave én
På stranden kan du godt på forhånd prøve at registrere hvad 1,2,5,10 og 20 kronerne siger (ID nr) og så kun grave på dem, hvis det er mønt du er ude efter...men hvad så med smykkerne, udenlandsk valuta etc.
Hvis du har tiden med dig så grav på alle signaler der er positive så du lærer maskinen at kende... meget lave ID er f.eks. tit sølvpapir, men er man i marken kan en lille sølvmønt også gemme sig i de lave ID...så der er ikke rigtig nogen genveje desværre.
Hvis detektoren siger jern så kan du prøve grave på det hvis du har mod på det, og se om det nu kan passe...med tiden vælger du at lade jernsignalerne ligge da det er dem der er flest af og rustne søm ikke er så spændende i længden...dermed ikke sagt at jernfund kan være interessante.
PS. Skove må man ikke søge i uden tilladelse.
God vind !
#21: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Tir Aug 18, 2009 3:10 am ---- Hvad mener du med alt for vild en maskine?? Og er det nemt at instille sensiviteten?.. Vil da mene den bare skulle være på max.
Jamen så er det jo bare at søge tilladelelse. Heldigvis kender jeg et hav af bondemænd hernede på sydsjælland, så jeg kan detekte noget nyt hver dag resten af livet, uden at have været det hele igennem. Skal ud til en masse gamle moser, se hvad der ligger rundt om. Og selvfølgelig ud i nogle af deres skove.
hvilket ID giver typisk en sølvmønt, smykker osv.. Og hvad betyder det hvis den siger minus ID??
#22: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Tommy Olesen [tommy], Osted, Lejre KommuneSkrevet: Tir Aug 18, 2009 1:24 pm ---- @Morten - en detektor skal opleves - ikke forklares. Men alligevel. Hvis du bare skruer helt op for sens., er det lige som at skrue helt op for din radio - du får en masse støj, hvor du ikke kan høre de enkelte toner. Det samme dem en detektor - du skal finde en balance, hvor detektoren får så mange signaler med som muligt og stadigvæk er stabil. Des mere du skruer op for detektoren, des mere forstyrrelser får du fra små jernstykker/mineralisering i jorden. Så jeg vil anbefale, at du i starten går med halv max. sens. og "all metal" og graver på alle stabile signaler - både + og -. På den måde lærer du din detektor at kende. God fornøjelse.
#23: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Tir Aug 18, 2009 8:30 pm ---- Tak for hjælpen allesammen :) Man kan virkelig mærke herinde at i brænder for jeres hobby. Jeg har fået alt den hjælp jeg skal ha nu. Jeg starter med halv sens, og så leder jeg efter alt metal. Så kan det ikke gå helt galt :)
Go jagt derude ;)
#24: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Tor Aug 20, 2009 2:43 am ---- SÅ har jeg været på min første tur med X-terra 305. Og hold da kæft det er lidt små svært:)
Lokation: Grønt område i Næstved city, ved min bopæl, hvor der er legeplads, stor græsplæne og stor sandkasse. Og et kæmpe boligkompleks rundt om. Et mødested for mange mennesker.
Jeg lavede først en masse test, med alle de dansle mønter, list polske og en enkelt Mønthuset danmark sølvmønt. Alle gav fint udslag på overfladen, 44 var sølvmønten på.
Men hold da op hvor fik jeg mange signaler, så mange forskellige at jeg troede at der var noget i vejen. I det hele taget lidt forvirrende, for når jeg ramte et sted der gav udslag, og ramte over det igen, skete det nogle gange at jeg ikke kunne finde det igen. Og et sted fik jeg udslag på 10 forskellige tal, 8 16 32 44 kan jeg huske, samme sted. Og den gav udslag for flere forskellge dybter på de forskellige tal. Er det bare fordi der er så meget LORT i jorden?? Men fik masser af signal på de 8 og 12, og som sagt kunne den køre den over den, og så kunne jeg ikke finde det igen ved at køre over det igen. Puhaa :)
Testede med en mønt gravet 20 cm ned i sandkassen, og kørte over den nogle gange uden udslag sys jeg (tror jeg) men fandt den dog alligevel.
Måske var det lige et svært sted at starte, jeg håber i har nogle kommentar til det jeg siger:) Fandt dog en 1 kr fra 99 på 5 cm dybte i min grasplæne, hehe.. Og noget metal på ID 44, ligner et blad fra en hobbykniv, dog uden at være der, bare kraftigere metal, og så med nogle små perler i..
Og så sys jeg generalt der kom lidt baggrundstøj fra mit detektor hoved, er det meningen? Det var ikke skrat som så, bare en konstant tone agtig lyd..
Go aften :)
#25: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Henrik Brinch Christiansen [Henrik Brinch], Gram, SønderjyllandSkrevet: Tor Aug 20, 2009 3:23 am ---- Hej Morten,
Alt lyder til at være i bedste orden...der er bare mange ting man skal vide og som man bedre forstår når man først har været en tur eller 10 ude
Hvis man ikke er frustreret de første par timer så er der noget galt
Signaler som du f.eks. kun hører sporadisk, dvs. f.eks. kun når du svinger den ene vej , men der er ikke noget når du svinger den anden vej, så er der typisk tale om jern som tit gir et tal helt oppe i den høje ende, i udkanten af jernet. Gode signaler er konstante uanset hvordan du svinger over dem.... det lærer man rimelig hurtigt at skelne efter nogle timer i felten.
mht. baggrundsstøjen så skal det også være sådan, det er en baggrundslyd som detektoren selv laver så du kan høre når du kører over jern, for så er der ingen lyd, dvs. den null'er lyden helt... du kan stille baggrundslydens niveau i menuen...hvis den generer dig så kan du skrue den ned på 0...jeg mener den hedder threshold på x-terraen.
En legeplads i et boligkvarter, eller idet hele taget grønne arealer inde i byen er typisk fulde af lort som du selv er inde på. En mønt på 20cm er lige på grænsen af hvad detektoren magter, ihvertfald hvis du kører på medium sensitivitet...så derfor forsvandt mønten nok for dig.
I byen er der mange støjkilder, og værst kabler i jorden. Elhegn er noget af det værste.
Tip: Hvis der er gynger med sand under så ligger der tit mønter netop der.
Fortsat god vind.
#26: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Tor Aug 20, 2009 4:04 am ---- Jeg sys de tal jeg fik var på 8 & 12, er det i den høje ende??
Ja jeg fik faktisk en del lyde fra den, bip hvor der ikke kom nogle tal.
Jeg kun høre den der støj når jeg sætter øret ned til, kan ikke høre den når jeg detekter. Kun når den finder et eller andet selvfølgelig.
Jeg havde slet ikke indstillet noget, andet jeg satte den til fabriksindstilling, da jeg tændte den første gang derover.
Jeg er helt sikker på at der var alt muligt i jorden den reagerede på, enda for meget sikkert. Hvad vil du mene jeg skulle have stillet sensiviteten på ii sådan et område??
Fandt min 1 krone under gyngen faktisk, hvor jorden var 2 cm flis, og så eller bare jord der var mega hårdt. lå 2 cm under jorden.
Glæder mig til at tage den med ud på en mark, skov, strand, hvor der ikke er alle de forstyrrelser som her:)
#27: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Tommy Olesen [tommy], Osted, Lejre KommuneSkrevet: Tor Aug 20, 2009 2:52 pm ---- Jamen det lyder jo helt notmalt - sådan oplevede jeg også de første gange med min x-terra.
Men se at komme ud på en mark, langt fra el-hegn og højspændingsmaster og gerne langt fra en hver bebyggelse. Derude, langt fra enhver forstyrrelse, kan du lære din detektor at kende. Der er der heller ikke så mange signaler, så det er knap så forvirrende. God fornøjelse.
#28: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Allan Franck [Allan], Skrevet: Tor Aug 20, 2009 4:14 pm ---- Lige en enkelt ting. Hold dig langt fra fra flis. Har detektet i flis uden problemer, men ofte flipper detektoren disse steder. Har aldrig fundet forklaringen. Muligvis metal der er blevet findelt i flismaskinen!
Ellers vil jeg give de andre ret. Find en mark og prøv der i begyndelsen. Held og lykke.
#29: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Jannick Nielsen [Paracelsus], Høve, SydvestsjællandSkrevet: Fre Aug 28, 2009 11:03 pm ---- Jeg ved ikke om du har set det, Morten, men jeg har lagt en PM i din indbakke.
#30: Re: Begynder metaldetektor søges?? Forfatter: Morten Jannik Vestergaard Frandsen [Morten Frandsen], NæstvedSkrevet: Lør Aug 29, 2009 1:33 am ---- Heyy, ja det har jeg godt set nu :) Jamen det kan da sagtens være det kan lade sig gøre. Jeg har dog mega travlt for tiden, og har stort set ikke været ude med den endnu Men jo vi må da lige finde ud af noget. for hold op hvor har jeg mange spørgsmål til den endnu :)